
A nők többsége igen jól ismeri az őszi-téli időben jelentkező égető, fájó, sürgető kellemetlenségeket. Csak megfúj a szél a miniszoknyában, vagy nyáron tovább vagyunk vizes fürdőruhában, mint kellene, és jön a szorítgatás, sürgősen be kell jussunk a mellékhelyiségbe. Egy kis házi kezeléssel, fürdővel el tud múlni a kellemetlenség, de ha már betegség alakul ki, orvoshoz kell fordulni. Elmulasztja a bajt, de sok nő panaszkodik a tünetek gyakori visszatérésére. A kezdeti tünet leggyakrabban a 25-30 éves, szexuálisan aktív nők körében jellemző, veszélyt jelent terhesség esetén, ezért jó időben odafigyelni és az egészséget megőrizni.
De mi is okozza a felfázást?
A felfázást okozhatja alulról jövő hideg, ilyenkor ősz közeledtével a nap még lecsalogatja rólunk a melegebb ruhadarabokat, szívesen időzünk a parkokban a hideg padokon ücsörögve lenge ruháinkban. Alulöltözve indulunk reggel suliba, vagy dolgozni. A hideg hatására vérbőség alakul ki az intim testtájaknál, ami viszont kedvező táptalaj a mikrobáknak. Bakteriális fertőzések tehát hidegre, de más hatásokra is könnyedén előfordulnak, pl. a végbélben tálható kórokozók könnyedén átjuthatnak a húgycsőhöz, illetve a tünetek sokszor szexuális együttlét után jelentkeznek. Mindkét esetben a panaszokat a húgyút nyálkahártyájának gyulladása okozza. A szervezetünk önvédelmi rendszere működésbe lép, a baktériumok ellen a megtapadásukat, szaporodásukat gátló anyagot küld, ami segít a szervezetből távozó folyadékkal együtt a megtapadásra nem képes baktériumokat a húgyutakból kimosni. Azt is tudjuk, hogy a szervezetben a THG fehérje felelős azért, hogy a húgyútban ne tapadjanak meg és ne szaporodjanak az E. coli baktériumok. Akiknél ez hiányzik, sok nőnél ez probléma, sokkal hajlamosabbak a felfázásra.
Tünetek
A hólyaghurut, vagy felfázás tünetei elsősorban rendkívül kellemetlenek, a gyakori vizelési ingert fájdalom is kíséri. Vizelés közben égő, csípő érzés lép fel, a fájdalom leginkább a húgyhólyagban jelentkezik, illetve a kismedencében és az alhasban. A betegség azért veszélyes, mert könnyen átterjedhet a szervekre, és akár vesemedence gyulladást, vagy akár életveszélyes vérmérgezést is okozhat.
És a megoldás?
Kulcsfontosságú a felfázás megelőzése, azaz a vizeletkiválasztó szervek egészségének megőrzése, mert ha megtörténik a baj, sokszor már csak az antibiotikum segít. Az antibiotikumok alkalmazása során gyakran a gyógyszerre rezisztens új baktériumok keletkeznek a húgyútban, amikkel szemben az alkalmazott antibiotikum már tehetetlen. Az eddig ismert leghatékonyabb természetes anyag a húgyút védelmére az Amerikában előforduló, régóta kipróbált cranberry, amerikai nagyszemű tőzegáfonya, illetve az abból készített kapszulázott hatóanyagkivonat. Rendszeres szedésével fenntartható a normál vizeletürítés.

Klinikai kutatások eredményei kimutatták, hogy az erre a célra
Amerikában termesztett tőzegáfonya gyümölcs proantocianidin hatóanyaga
képes betölteni a THG funkcióját, vagyis gátolja az E. coli megtapadását
a húgyútban. A Cran-C kapszula tartalmazza ezt a hatóanyagot, amely a
húgyutakban a baktériumok szaporodásához és megtapadásához teremt
kedvezőtlen közeget, és napi 1-2 liter folyadék fogyasztásával segíti a
baktériumok kimosódását. A baktériumok szaporodásának ilyetén gátlásával
megakadályozza új antibiotikum-rezisztens baktériumtörzsek kialakulását
is, amik a gyulladás elhúzódását eredményezhetik, ezért is javasolt
antibiotikumszedés mellett napi egy Cran-C kapszulát is szedni.
Felfázásra hajlamosaknak ajánlott napi egy kapszula fogyasztása,
jelentkező tünetek esetén kettő. Fontos, hogy, ha a tünetek egy-két
napon belül nem enyhülnek, forduljunk orvoshoz.